Obchodně administrativní centrum Zlatý Anděl

Základní informace

Lokalita: Praha, Česko
Investor: Anděl development company, s.r.o.

Popis projektu:

V samém srdci Smíchova - na křižovatce ulic Nádražní a Plzeňské stojí unikátní obchodně administrativní centrum Zlatý Anděl, které se po svém dokončení stalo středem územní přestavby pražského Smíchova. Tvůrcem projektu Zlatý Anděl je věhlasný francouzský architekt Jean Nouvel, který patří k nejvýznamnějším osobnostem evropské architektonické scény.

Zlatý Anděl vyrostl na celkové ploše zhruba 26.500 m2 přímo nad stanicí metra a na dosud prázdných plochách v okolí. Nové smíchovské centrum vytvořilo obestavěným prostorem 128 tisíc m3 architektonicky ojedinělý komplex čtyř odlišných budov nabízejících přes 13.000 m2 kancelářských ploch. Přibližně 7.000m2 je určeno pro obchody. Součástí celého objektu jsou rovněž dvě restaurace a 224 krytých parkovacích míst.

Nosnou konstrukcí stavby je monolitický železobetonový skelet. Vysoký estetický standard mají zejména vnější pláště budov, kde architekt kombinuje sklo, ocel a klasické stavební materiály. Architektonickým unikátem je pak výtvarné ztvárnění fasády s veršemi významných českých i světových básníků a především s motivem lidského anděla ze slavného Wendersova filmu Nebe nad Berlínem.

Součástí realizace stavby byla také kompletní přestavba vestavěného vestibulu metra včetně jeho technického zázemí. Zbrusu nová stanice metra “Anděl” byla otevřena během rekordních tří měsíců. Nový vestibul stavebně kombinuje ocelovou nosnou konstrukci s monolitickou betonovou konstrukcí a na první pohled zaujme jeho prosklená fasáda s hliníkovými nosnými prvky. V objektu vzniklo i nové informační středisko pražského dopravního podniku. V nadstavbě stanice vyrostla restaurace a ve třetím poschodí bar s terasou.

Zpět na výpis

Skupina PSJ